origin_5693571588

 

Ar kada nors gyvenime paklausėte savęs kodėl jūs gyvenate tokį gyvenimą, kokį gyvenate, o ne kažkokį kitokį? Kodėl jūs darote tai ką darote, tikite tuo kuo tikite, priklausote, vadovaujatės tais, o ne kitais dalykais? Kodėl jūsų supratimas gerokai skiriasi nuo kaimyno, antros pusės?

Manote, toks gyvenimas? … esate tokie kokie esate, nes taip išauklėjo tėvai, mokykla, draugai, tokiu tapote dėl įvairios gyvenimo patirties … ?

Iš tiesu taip ir yra.Tai ką patyrėme kai buvome maži, dažniausiai tęsiame ir visą gyvenimą. O kiekvienas sutiktas žmogus mūsų gyvenimus kažkuo papildo, kažką sugriauna, atkuria. Po kiekvienos patirties mes esame nebe tokie kokie buvome.

Įvairios patirtys, nuomonės, suformavo mūsų įsitikinimus, kurie darė ir vis dar daro labai didelę įtaką mūsų požiūriui į save, kitus ir aplinką. Jais remdamiesi mes vertiname, apibūdiname save, įvykius ir tai kas aplink mus vyksta. Tai sudaro mūsų esminę pasaulėžiūrą, mūsų “tikrovę“ , mūsų požiūrį.

Esminę, nes ji nulemia visą mūsų elgesį, formuoja mūsų gyvenimo stilių, aplinką, vertybes, santykius su kitais. Mūsų “tikrovę’‘, nes jos dėka, mes kiekvienas žiūrime į pasaulį pro skirtingus “akinius“. Ji apsprendžia kas mūsų gyvenime mums yra svarbiausia ir yra pagrindinė mūsų varomoji jėga.

Jei mes vertiname savo gyvenimo kokybę pagal savo šeimos narių, artimųjų, draugų santykius, pagal tai mes vertinsime ir kitų žmonių gyvenimo kokybę. Manysime, jei kiti taip negyvena, nesielgia, tai jų gyvenimas nelaimingas ar nevykęs.

Jei jūsų gyvenimo pagrindinis vertinimo matas bus pinigai, išoriniai dalykai, jūs savaime suprantama kitų sėkmę ir laimę matuosite pagal uždirbtų pinigų kiekį. Daug dėmesio skirsite išvaizdai, jums bus svarbu pasirodyti prieš kitus, atrodyti geriau.

Jei jūs vertinsite sveikatą, savaime suprantama jūsų gyvenime prioritetai ir gyvenimo stilius atsispindės sveiką gyvenimo būdą.

Jei jūs gyvenimo negalėsite įsivaizduoti be įvairių linksmybių, vakarėlių, jums sunku bus suprasti žmones, kurie mieliau rinksis laiką leisti ramiai namuose. Jums tokie žmonės gali atrodyti nuobodūs.

Daug dirbantis žmogus, negalės suprasti to, kuris skiria pakankamai laiko poilsiui. Kaip ir tas ilsintysis ‘’darboholiko’’.  Mes visada matysime ir “piešime“ pasaulį pagal tai, kokie esame patys. Mes primesime jam savo išgyvenimus, būsenas, lūkesčius, prielaidas ir manysime, kad tai “tikras“ gyvenimas. Tačiau, dėl kitokios patirties, lūkesčių, prielaidų kiti taip pat manys, kad jų gyvenimas “tikras“ ir netgi daug “tikresnis“ nei jūsiškis. Ir tų “tikrovių“ visuomet bus tiek, kiek pasaulyje žmonių. 

Labai svarbu tai, kad nuo kiekvieno iš mūsų “tikrovės“ – esminės pasaulėžiūros priklauso visas mūsų gyvenimas, nes šia esmine pasaulėžiūra mes vadovaujamės nesąmoningai, nesuvokdami, kad tokią turime ir kad ji mus įtakoja. Staiga pradingusi gera nuotaika, užpuolęs liūdesys, nerimas ar kiti neigiami jausmai dažniausiai jei pastebėtume, pamatytume siejasi su esminės pasaulėžiūros vertinimu. Tad visai nenuostabu, kodėl galime pasijausti sugniuždytais imus nesisekti darbe, jei save vertiname pagal uždirbamų pinigų kiekį ir sėkmę darbe. Atitinkamai neturintys šeimos, antros pusės, ‘’prestižinio darbo’’, ‘’išsilavinimo’’, vaikų …  Negalime savęs vertinti neturėdami, nebūdami “kažkuo“, jei aplinka tau formavo,  kad tai sėkmės, laimės, tinkamo gyvenimo sąlygos. 

Todėl labai svarbu suprasti, kokia pasaulėžiūra jūs vadovaujatės kurdami savo gyvenimą, kad sugebėtumėte jai nepasiduoti , nesitapatinti, nesieti savo vertės su ja.

Supratę ir atradę savo esminę gyvenimą formuojančią pasaulėžiūrą, mes galime sąmoningai ir atsakingai paskirstyti visas gyvenimo sritis vienodai. Taip išvengdami nuolatinio balansavimo ant svarstyklių tarp itin didelės ir mažos savivertės. Juk kaip stipriai savo vertę susiejame su vienu ar keliais esminiais mūsų manymu dalykais , pavyzdžiui vien tik darbu, tik šeima ir pamirštame santykius su draugais, savo pomėgius, laisvalaikį, mes negalime gyventi pilnavertiškai visose gyvenimo srityse. Sugriuvus esminei mūsų gyvenimą lemiančiai pasaulėžiūrai tuomet  mums dažniausiai sugriuva ir visas pasaulis. 

Kaip matai ši esminė pasaulėžiūra – tavo “tikrovė“ nulema viską tavo gyvenime. O kadangi ji kyla iš tavo vidaus, ji lemia ir tavo paties santykius ne tik su savimi, bet ir su išoriniu pasauliu. Todėl  aplinką ir žmones mes matysime ir vertinsime pagal tai kokie esame patys.

Pavydus, blogą linkintis žmogus visur aplink įžvelgs ir matys pavydą ir niekšybes. Apgaudinėjantys – manys, kad juos nuolat kas ketina apgauti. Tokie žmonės niekaip negali suprasti kitų žmonių gerumo, nuoširdumo, sąžiningumo ir mato tokį kitų elgesį kaip apgaulę, vaidybą. Savimi nepasitikintys žmonės, bus linkę nepasitikėti ir kitais. Negerbiantis, nepaisantis savo poreikių, nemylintis savęs žmogus, bus linkęs negerbti, nepaisyti kitų, jam daug sunkiau bus mylėti kitus.

Kadangi mes tuos vertinimus darome nesąmoningai to nesuvokdami, mums labai sunku suprasti kada ir kaip jie mus veikia. Jų įtaką galime pajusti iš užplūdusio gėdos, kaltės jausmo. Šie jausmai signalas perpėjantis,  kad kažkoks tavo vertinimo kriterijus  privertė tave save įvertinti neigiamai. Ir tu TAIP SAVE įvertinęs automatiškai pajautei savivertės sumažėjimą.

Su laiku, vis pastebėdami kokie vertinimo kriterijai jus stipriai įtakoja, galite labiau juos įtakoti, keisti, atsakingiau juos sekti. Ir taip išvengti emocinės būsenos kaitos.

Beto toks suvokimas, mums leidžia geriau suprasti ir aplinkinius, suvokiant, kad jie turi savas pasaulėžiūras, vertinimo kriterijus, kuriais žvelgia į save ir pasaulį.

Daugelis vertinimo kriterijų, kuriais mes grindžiame savo tikrovę,  remiantis jais formuojame savo gyvenimą mums yra naudingi, bet kiti nelabai.  

Čia JŪS pasiliekate teisęmedium_3662450210 nuspręsti pagal kuriuos kriterijus norite kurti, matyti pasaulį. Pasilikti prie jums aplinkos įteigtų, ar sąmoningai atsirinkti tuos, kurie jūsų gyvenimui gali suteikti daugiau džiaugsmo, laisvės, galimybių, leistų reikštis ir gyventi unikaliai. 

Apsisprendę kokiais kriterijais norite grysti savo gyvenimą, jūs nusprendžiate ko jūs norite iš savo gyvenimo, kas jums yra iš tiesu svarbu, o kas  visiškai nereikalinga, nenaudinga. 

Mes negalime pakeisti kitų žmonių pasaulėžiūros, vertinimo kriterijų, kaip ir jie negali to padaryti už mus. Tai mes galime padaryti tik kiekvienas už save ir tik tada jei mes to norime, ir mums to reikia.

 

Prenumeruok

Patiko šis įrašas? Užsakyk tinklaraščio prenumeratą ir naujausius įrašus gauk pirmas!

Komentarai