Šiais laikais kaip pilnas internetas, knygynai, įvairios mokyklos siūlo įvairius sau pagalbos būdus kaip keisti ir gerinti savo gyvenimą turbūt neatsiranda nė vieno, kuris tuo nepasinaudotų. Aš ir  neišimtis. Vieni labai džiaugiamės, kad tai mums padeda augti, tobulėti, keisti, pasiekti norimų pokyčių, kiti jaučiamės labiau nusivylę, gal net dar nelaimingesni.pphoto 4

Kodėl pasiekiame tokių skirtingų rezultatų?

1. Priežastis – PRIKLAUSOME SKIRTINGOM MĄSTYMO IR ELGESIO KATEGORIJOM

Stebėdama save ir kitus, pastebėjau, kad saviugda labiausiai susižavi dvi kategorijos žmonių:

  • tie, kurie jaučia, kad su jais yra kažkas negerai, pavadinkime juos reiklieji, kritiškieji.

  •  tie, kuriem jaučiasi gerai, bet nori tapti  dar geresniais, gyventi dar kokybiškiau, laisviau, laimingiau, pavadinkime juos drąsiaisiais, tobulėjančiais.

Kuriai kategorijai tu  priskiri save, gali nuspręsti tik tu pats. Tik atmink, kad tą  apsisprendimą ar tau reikia keistis, ar ne  nulemia tavo požiūris, pasaulėžiūra pagal kurią tu vertini save, kitus, aplinką ir tai formuoja tavo elgesi, gyvenimo stilių, vertybes, santykius su kitais.

Antrąjai kategorijai – drąsiems, tobulėjantiems gyvenime iš esmės sekasi viskas lengviau, geriau, bet jie nesustoja, jie nori dar, todėl nuolat ieško priemonių kaip savo gyvenimą dar nuspalvinti. Todėl savipagalba –  mokomos knygos, seminarai, mokymai, kursai juos dar labiau sumotyvuoja. Jie mąsto maždaug  taip  „ nerealu kiek daug naujo sužinojau, kiek daug dar galiu išmokti, padaryti“. Jie mato visame tame galimybę.

Pirmieji – kategoriškieji, kritiškieji, nuolat mato save “netobulus“, “nepakankamai gerus“, todėl nori tapti “tobulesniais“. Ir priešingai nei drąsieji, kritiškieji po seminarų, mokymų gali pasijausti dar  blogiau, nes jie mąsto – „aš viso to nedarau, nemoku “. Matydami tame kliūtis jie padaro išvada, kad yra dar didesni nevykėliai, netobuli, kas žinoma juos dar labiau sugniuždo ir nepadeda.

Kodėl ?

Kritiškujų  esminėje pasaulėžiūroje vyrauja įsitikinimas, kad jie nėra pakankamai geri, todėl jų elgesys yra nuolat diktuojamas kaip kompensuoti tą nepilnavertiškumo trūkumą. Kaip elgtis, ką daryti, ko nedaryti, kaip sau padėti. Kadangi jie ir taip nesijaučia “tobuli“, todėl kiekvienas jų manymu “tobulesnis“ žmogus jį priverčia pasijausti dar “netobulesniu“, kas žinoma nepadeda jiems pasiekti norimų pokyčių. O jei kartais tai ir pavyksta, tai toji sėkmė būna laikina, trumpa, nes pasąmonėje glūdintis įsitikinimas  būna stipresnis ir  juos sugrąžina prie ten, kuo jie ir taip seniai tiki, vadovaujasi – nėra pakankamai geri, neverti.

Kritiškiesiems, griežtiesiems trūksta pasitikėjimo savimi. Todėl kur drąsusis, tobulėjantis ieškos galimybių ir būdų kaip pasimokyti iš savo klaidų, kad viskas pasisuktų teigiama linkme, kritiškasis visame kame matys trūkumus, pavojus. Ir jei greižtasis nuspręs paklausyti patarimo, tai jis priims  viską žodis žodint. Nesusimąstydamas, kad kiekvienas esame unikalūs ir  tai kas tinka vienam nevisuomet gali tikti ir kitiems. 

2. Priežastis – PRIIMAM NAUJAS ŽINIAS PAVIRŠUTINIŠKAI

Prisiklausę įvairių patarimų apie tai, kad reikia pozityviai mąstyti, mes giliau nesuvokdami kas kaip ir kodėl, bandome save įtikinti, kad NUO ŠIOL  mums “BUS viskas gerai“.  Bandome save apgauti ir priversti patikėti, kad yra daug geriau, nei mes jaučiame, tikime. Aišku, kadangi apgaulė akivaizdi, mes greit viską metame, nes jausmų neapgausime. Jaučiame tai ką jaučiame, todėl jei prieš tai vyravo  negatymus mąstymas, jis vėl mus suranda ir įsuka į įprastą elgesį. Tuomet visiem teigiame kokia tai  yra nesąmonė, o taip teigiantys, gyvenantys yra apgavikai ar “sektantai“.

Pozityvus mąstymas yra nuolatinis darbas,  kai mes turime sau  nuolat apie tai priminti ir būti sąmoningais. O ir visas pozityvus mąstymas baigiasi kaip ateina jausmai. TODĖL DAUG SVARBIAU MOKYTIS NE POZITYVIAI MĄSTYTI, O POZITYVIAI VEIKTI.

Ir pirmas dalykas ką reiktų daryti išsiugdant pozityvaus mąstymo savybę, tai išmokti prisiimti atsakomybę už savo elgesį, emocijas, gyvenimą.  Suvokiant, kad kiekviena mintis kuria tavo emocijas, iš jų seka elgesys.  Suvokti ir žinoti, ne vienas ir tas pats. Žinome mes dažniausiai daug ir taip, bet kiek iš mūsų tai suvokdami tuo gyvename. Suvokimas eina iš to, kaip mano žodžiai ima sutapti su darbais. Toks suvokimas kuria kitą požiūrį į situacijas, tu nebesieki kaltinti kitų, aplinkybių, nes suvoki, kad viską ką šiandien turi, yra tai kuo tiki, gyveni ir dėlto sukūrei. Ir visai nesvarbu, kad ta kūryba jūsų nežavi, o kartais kelia neviltį. Aš žinau, kad jei to nenoriu, turiu sukurti kažką kitaip, todėl stojies, pasisemi įkvėpimo ir eini redaguoti ir kurti kažką geresnio. 

Šis suvokimas neateina greitai, tai lėtas procesas, bet jis stipriai keičia tavo santykį su savimi, kitais ir gyvenimu. Iš aukos būsenos tu pereini į gebantį, kuriantį ir atsakingai ieškantį, sprendžiantį ko norėtum savo gyvenime, ką gali keisti, sukurti naujai, kad jaustumeis geriau ar būtum ten kur norėtum.

3. Priežastis – KARTAIS SAVIUGDA MES BANDOME PABĖGTI NUO SAVĘS

Vietoj to, kad imtumės konkrečių veiksmų, mes mieliau nusiperkame knygą. Aš nekalbu apie tuos atvejus, kaip paskaitę knygą vadovaujamės ja, atitinkamai kurdami tam tikrus veiksmus ar formuodami naujus elgesio modelius, įpročius. Tai liečia tokius atvejus, kada mes nesąmoningai kartais manome, kad pavyzdžiui skaitymas ar žinios jau savaime sprendžią tam tikrą mūsų problemą.

Mes esame tokie kūrybingi ir išradingi, kad prisigalvojam įvairiausių pabėgimo nuo savęs būdų. Nauja informacija, žinios kartais mus dar labiau išgąsdina, todėl mes nesąmoningai dar labiau stengiamės pasislėpti nuo tos akistatos su savimi.  Dėl to dietos, sveika gyvensena , svajonės atidedamos pirmadieniui, geresniems laikams, santykių problemas pateisiname nesibaigiančiais darbais, nepasitikėjimą kompensuojame pedantiškai besirūpindami savo išorine išvaizda, įvaizdžiu…  Mes kažkur giliai jaučiame, kad turime sunkumų, nes tą negerą jausmą išduoda vidinis nerimas, įtampa, baimė, stresas … bet mes siekiame pabėgti nuo to, tikime, kad tai galų gale išsispręs, kažkaip, be mūsų, be pastangų, savaime...

Žinoma, neteigiu, kad savipagalba nepadeda. Padeda, deja dažniausiai trumpam, jei nekeičiate esminės pasąmonėje glūdinčios pasaulėžiūros.

Kaip keisti tuos pasąmonėje pasislėpusius esminius įsitikinimus ?

Yra  du būdai kaip padaryti tai:

  1. Pažiūrėti savo baimei tiesiai į akis. Surasti ir pripažinti sau ko jūs iš tiesu bijote. 

  2. Kapstytis giliai į savo pasąmonę ir ieškoti praeities traumų, situacijų, kurios padarė įtaką šių esminių pasaulėžiūrų formavimuisi.

Abu būdai nėra lengvi, gali užtrukti ir metus, ne vienerius. Aš kaskart vis iš naujo atrandu kažką ko nesupratau, nemačiau apie save ir tikiu, kad dar vis atrasiu ir atrasiu.  Ir tas savęs ieškojimų, analizės, pažinimo kelias nors ir sunkus, bet tik jis duoda esminių pakeitimų. Nauji suvokimai, atradimai, požiūris kuria visai kitą gyvenimo kokybę, patirtis, matymus. IR TAI ATPERKA TĄ NEMALONIĄ KELIONĘ. 

Ar reikia save keisti, čia tik jūs galite nuspręsti. Jūsų taip pat valia atsirinkti, kokiais saviugdos būdais naudotis, kokių patarimų paisyti, taikyti, atsižvelgti, nes bet kuriuo atveju jų taikymas priklausys tik nuo jūsų.  O jei jūs vėlgi imate tikėtis, kad kiti už jus išmoks, darys, tai jūsų toks lūkestis, vėl gi tampa jūsų pačių problema, nes niekas kitas už jus nenugyvens jūsų gyvenimo.

Bet kuriuo atveju, save tobulindami telkitės kaip save sustiprinti, išryškinti, atskleisti savo stiprybes, galimybes, o ne į norą pakeisti save. Jei mes neišmokstam priimti savęs tokio kokie esame, su savo klaidom, galimybėm klysti, mokytis, saviugda mums nepadės. Nes kaskart suklydę ar būdami nekantrūs mes nuolat save smerksime, kaltinsime ir tikrai emociškai padarysime daugiau žalos nei naudos. Išmokti mylėti save, mano manymu, vienas sunkiausių, svarbiausių uždavinių. 

 

 

KOKIAI MĄSTYMO KATEGORIJAI PRISKIRTUMĖTE SAVE IR KADA JAUČIATE, KAD VENGIATE SUSIDŪRIMO SU SAVO TIKRAIS  JAUSMAIS, SITUACIJOM? KODĖL?

 

Būtų smagu, jei pasidalintumėte savais atradimais, pastebėjimais !

Prenumeruok

Patiko šis įrašas? Užsakyk tinklaraščio prenumeratą ir naujausius įrašus gauk pirmas!

Komentarai